LIST OF NAMES OF TEACHERS SELECTED FOR THE AWARD UNDER THE SCHEME OF NATIONAL FOUNDATION FOR TEACHER'S WELFARE ANDHRA PRADESH : : HYDERABAD – FOR THE YEAR, 2009

SRIKAKULAM DISTRICT
1 Sri K. Appala Ramulu,
School Assistant,
Zilla Parishad High School,
Akkulapeta,
Srikakulam District.
VIZIANAGARAM DISTRICT
2 Sri A. Ravikumar,
Secondary Grade Teacher,
Mandal Parishad Primary School,
Dharmapuri,
Vizianagaram Mandal & District.
3 Sri S. Tulasidas,
Headmaster,
Zilla Parishad High School,
Kagam, Vizianagaram District.
VISAKHAPATNAM DISTRICT
4 Sri. A. Chanti Babu,
Secondary Grade Teacher,
Aided Primary School,
Chammachinta,
Visakhapatnam District.
5 Smt. B. Sujatha,
School Assistant,
Zilla Parishad High School,
Gondupalem,
Visakhapatnam District
6 Sri D. Suryanarayana,
Retired LFL Headmaster,
Mandal Parishad Primary School,
Pekeru, Visakhapatnam District.
7 Sri A.G.M. Ronald,
Retried School Assistant,
C.B.M. High School,
Bheemunipatnam,
Visakhapatnam District
EAST GODAVARI DISTRICT
8 Sri Ch. John Ratnam,
Headmaster,
Mandal Parishad Primary School (Main),
Nadakuduru, East Godavari District.
9 Sri N. Bala Rama Krishna,
School Assistant,
M.T.M. High School, Kakinada,
East Godavari District.
10 Sri M.S. Sachindrananda,
School Assistant, Luthern Model School (Aided),
Dhavaleswaram,
East Godavari District.
11 Sri Y. Satyanarayana Murthy,
Retired Gazetted Headmaster,
Zilla Parishad High School, Deverapalli,
East Godavari District.
WEST GODAVARI DISTRICT
12 Sri K. Krishnaiah,
School Assistant,
Zilla Parishad High School,
Dandagarra,
West Godavari District.
13 Smt. M. Siromani,
Retired Secondary Grade Teacher,
Mandal Parishad Upper Primary School,
Kagulampadu,
West Godavari District
14 Sri V. Divakara Rao,
Retired Headmaster,
Zilla Parishad High School,
Thotalapalli,
West Godavari District.
GUNTUR DISTRICT
15 Sri G. Sundara Raju,
LFL Headmaster,
Mandal Parishad Primary (Special) School,
Inimetla Post,
Guntur District.
16 Sri Gera Benehar Babu,
Teacher,
M.P. Elementary School, Querry Colony (QC),
Perecherla, Medikonduru (M),
Guntur District.
17 Sri Lanka Siva Prasad,
Headmaster (FAC),
S.B.R. Municipal High School,
Burnpet, Narasaraopet,
Guntur District.
18 Smt. Md. Manjari, Headmistress,
Zilla Parishad High School,
Yadlapalli, Chunduru Mandal,
Guntur District.
19 Sri Gaddam Elia, S/o David,
Teacher, Z.P.High School,
Pareli(V), Karlapalem (M),
Guntur District.
PRAKASAM DISTRICT
20 Sri S.S. Hari Prasada Rao,
School Assistant
Zilla Parishad High School,
Pernamitta, Prakasam District.
S.P.S.R. NELLORE DISTRICT.
21 K. Vimalavathi,
Secondary Grade Teacher,
Mandal Prrishad Upper Primary School,
Gunapatipalem,
SPSR. Nellore District..
22 K.Ravindra Reddy,
Headmaster,
ZP High School,
Nidiguntapalem,
SPSR. Nellore District.
23 Syed Shahidulla,
GRSR Mandal Parishad P.S.,
Kothur,
SPSR Nellore District
CHITTOOR DISTRICT
24 S. Peethambara Raju,
School Assistant MPUPS,
SKRPuram,
Chittoor District.
25 Bali Parvathamma,
Headmistress,
ZP HS,
Kodathanapalle,
Chittoor Distsrict.
KADAPA DISTSRICT
26 G.Venkata Ramanaiah,
Secondary Grade Teacher ,
MPPS,
Lopatnuthala,
Kadapa District.
27 Shaik Mahaboob Sahib,
Rtd. HM,
MPES,
Pedda Gopavaram,
Kadapa District..
28 D. Sadava Siva Reddy,
Rtd. HM.,
Govt. High School,
Pulivendla,
Kadapa.
ANANTHAPAUR DISTRICT
29 R.Malli Reddy,
School Assistant
ZP HS,
Bukkarayasamudran,
Ananthapur
30 P.Adi Narayana Reddy,
Rtd. Grade-I Telugu Pandit,
Govt. High School No.1
Old Town, Ananthapur.
KURNOOL DISTRICT.
31 K.Noor Ahmed,
Secondary Grade Assistant,
Durwes Khadri Aided Primary School,
9-216, Peta, Kurnool.
ADILABAD DISTRICT
32 G.Rama Kumar,
Grade-II Telugu Pandit,
Govt. Ashram Upper Primary School,
Swama, Sarangapoor (M),
Adilabad
33 K. Vemlatesjwari.
School Assistant
Gpvt. High School,
Khanapur, Adilabad.
KARIMNAGAR DISTRICT
34 K. Surender,
School Assistant,
MPUPS,
Thirmalapur, Karimnagar
35 S.Venkateswarlu,
Sa,
ZZPHS,
Gopalpur, Karimnagar
36 Ch.Rajashekaram,
Rtd. PG Headmaster,
Zilla Parishad High School,
Kannur,
Karimnagar
WARANGAL DISTRICT
37 Ch. Srihari,
HM MPPS,
Ramarayani Bungalow,
Government Pleader,
Mekalagattlu, Warangal
KHAMMAM DISTRICT
38 D. Satyanarayana,
LFL MH,
MPPS,
Astnagurthy,
Khammam
39 R.Venkateswara Rao,
PG Headmaster,
Ravi Balaniketan High School, (Aided),
Lenin Nagar, Medara Basti,
Kothagudem, Khammam
40 I.D. Prema Jyothi,
Rtd. Teacher, Zilla Parishad High School(Girls),
Madhira Town,
Khammam District.
NALGONDA DISTRICT
41 T.Karuna Devi,
School Assistant ZP G HS,
Miryalguda,
Nalgonda
MAHABUBNAGAR DISTRICT
42 P.Vivekananda Swamy,
School Assistant UPS,
Thimmarasipally,
Mahabubnagar.
NIZAMABAD DISTRICT
43 G. Narahari,
Headmaster,
UPS,
Nagampet,
Nizamabad
44 G.Senapathi,
School Assistant
Z.P. High School (B),
Ramareddy,
Nizamabad
45 A. Vidya Sagar Reddy,
Rtd. HM Z.P HS Mothe
Nizamabad.
MEDAK DISTRICT
46 M. Narender,
School Assistant,
Zilla Parishad High School,
Daarakunta, Medak
RANGAREDDY DISTRICT
47 L. Ravinder,
HM,
Centre Upper Primary School,
Parvathapuram,
Ranga Reddy
48 P. Shivakumar,
School Assistant
Zilla Parishad High School,
Juntupalli,
Ranga Reddy District.